Rehabilitacja po COVID jak długo trwa i na czym polega?

Fizjoterapia po COVID po przebyciu infekcji, staje się ona niezbędna wśród osób, które miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie stałego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zarażenia. Rehabilitacja po COVID jest istotna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, zatem im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tymże właściwiej dopasowane techniki leczenia. Szczególnie kluczowe jest także niebagatelizowanie objawów, skoro w wielu wypadkach mogą się one wzmacniać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a nadal borykają się z ciężkimi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być przystosowana do własnych potrzeb każdego pacjenta, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza konsultacja z lekarzem jest ważna, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia również terapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg różnych zabiegów, z jakich niektóre cieszą się ogromniejszą popularnością ze względu na ich efektywność a korzyści dla pacjentów. Oto kilka znanych zabiegów stosowanych w momencie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może wspomóc w ograniczeniu dyskomfortu oraz polepszeniu krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces leczenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową potrafi być efektywną technologią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu naprawy tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID istotne są również treningi relaksacyjne, które mają na celu zniwelowanie stresu, poprawę samopoczucia oraz regulację pracy układu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach związanych z ciągłym stresem oraz poprawiać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną klienta.


3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest dodatkową prostą formą wykorzystywaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na wykorzystaniu nowych technik manualnych przez fizjoterapeutę w celu poprawy kierunku ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz napinanie mięśni, i wszystko to robione jest zgodnie z własnymi potrzebami pacjenta.
Wszelkie te techniki mogą być efektywne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów winien być ustalony z lekarzem, który dopasuje terapię do indywidualnych spraw również stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest także regularne monitorowanie postępów i dopasowanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.