Microdiscektomia ile trwa rehabilitacja po zabiegu?

Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym operacji kręgosłupa, który posiada zmniejszyć dyskomfort w jego obrębie. Jest jedną z najczęściej robionych zabiegów. Stosuje się do niej mikroskop operacyjny, aby uzyskać jak najpotężniejsze powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu nacisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej mierze on przyczynia się za czucia bólu pleców przez pacjenta. Używa się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego i nie ma okazji jego usunięcia innymi technikami. Microdiscektomia może być robiona prywatnie w cenie około 12 tysięcy za operację. Na NFZ jest też robiona jednak czas czekania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to głównie choroby związane z przepukliną krążka międzykręgowego stworzone są przede wszystkim naciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na typy przepukliny możemy wyróżnić 3 zasadnicze stopnie:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który czują pacjenci może przynosić wielki dyskomfort. Powiększa się on podczas wysiłku czy kichania. Pojawiający się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może prowadzić nacisk na nerw oraz cierpienie. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Przeprowadzana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje.

Oddycha za pomocą respiratora, ponieważ wszystkie mięśnie są wiotkie. Lekarz wykonuje małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zwykle operacja trwa około 2 h. W kluczowej dobie po operacji pacjent jest stawiany na nogi, a w drugiej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie lekami? Wszelkie tabletki powinny być przepisywane pod kontrolą lekarza. Ważne jest aby, korzystać też a tabletek rozkurczowych. Ale pamiętajmy jeżeli dyskomfort staje się niezwykle intensywny to powinniśmy pomyśleć o operacji. Lekcja właściwego unoszenia towarów jak np zakupu będzie w tym wypadku niezbędna. Przedmioty powinny być podnoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił wpływających na kręgosłup oraz łagodzi nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia kiedy należny przeprowadzić zabieg:

 • ulokowanie przepukliny w obwodzie kręgosłupa lędźwiowego i nacisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, które są spowodowane zespołem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni nogi bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć ttrochę inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najliczniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 czy warto pójść na operację. Na 100% tak, bowiem często dyskomfort może powodować na zaburzenia w prawidłowym życiu.