Fizjoterapia po endoprotezie biodra ile czasu trwa oraz po jakim czasie pacjent powraca do siebie?

Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest wyjątkowo ważna i konieczna, bez niej chory nie wróci do zdrowia bardzo szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra musimy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów operacyjnych, w którym dochodzi do zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na zasadzie korzystania zasadniczo z fizykoterapii, do jakiej potrafimy dodać:

  • zwiększenie grupy mięśniowej
  • poprawa ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa formy i całkowitej kondycji chorego

Na samym początku już następnego dnia po zabiegu rozpoczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym ważnym etapem jest nauka poruszania się o kulach. Po operacji chory chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po zabiegu kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić o własnych siłach .Wbrew pozorom nie jest to oczywista rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie polecane jest przeprowadzanie prostych ruchów wahadłowych. Ćwiczenia dokonuje się 3-4 razy na dobę w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na postawieniu do pionu chorego i zaczęciu ćwiczeń jak unoszenie kolana itp.

Kiedy już opuśćmy klinikę jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra winna odbywać się pod okiem rehabilitanta, który zadba o odpowiednia postawę. Ważne jest również wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być przeprowadzane systematycznie i w dobry sposób. Zauważalny jest tutaj czas w którym zaczniemy ćwiczyć. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie szybsza jak ćwiczenia zaczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich wykonywania z powodu na odczuwania dyskomfortu, jednak fizjoterapeuta ułatwi nam dopasować zakres ćwiczeń do naszych możliwości. Należy mieć na uwadze, aby parę dni po zabiegu zachować odpowiedni rozum i nie forsować się za dużo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po zabiegu niestety jesteśmy zmuszeni opierać nasz ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku winna być dopóki zanim nie wrócą nam siły i równowaga. Następnie specjalista poleci nam przejście na 2 kule i rozpoczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla kobiet zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u pań po takich operacjach nierzadko jest to niezwykle duży wysiłek, nie tylko fizyczny, lecz przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych słabości może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 i umiejętność poruszania się nie należy do łatwych. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę tylko na jeden stopień , a następny dokładać drugą. Nigdy nie próbuj tegoż na przemian Twoje ciało nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to około 4 miesiące. Ale u niektórych może trwać krócej. Ważne jest abyśmy się do wymagań lekarza i ćwiczyli regularnie.