Microdiscektomia czym jest dobrze się na nią decydować jak prezentuje się operacja?

Microdiscektomia jest zatem troszkę inwazyjny zabieg operacyjny, który ma za zadanie złagodzić objawy dyskomfortu kręgosłupa. Jego celem jest ograniczenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest najczęściej dokonywanym według statystyk operacją operacyjnym. Używa się do jej zrealizowania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy bezpośrednio usunąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zminimalizowaniu dyskomfortu między dyskami, jednak również zminimalizowaniunapięcia w obszarze kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim i rzadko przynosi ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi odmianę używanych często metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest robiona w znieczuleniu ogólnym pod pełną narkozą. Chory układa się wygodnie na brzuchu, gdzie robione są badania z daniem kontrastu, które dokładnie oznaczają miejsce operacji. Najczęściej używa się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na zrobieniu nacięcia skóry około 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odginane, aby chirurg posiadał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego chirurg usuwa uszkodzony dysk czy przepuklinę. Zabieg nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w kluczowej dobie pacjent zostaje postawiony do pozycji| stojącej. Później doby najczęściej wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest faktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to tylko kilkanaście procent. Chory może ból i mieć kłopoty z poruszaniem się. Może także pojawić się ból w czasie siedzenia.
Microdiscektomia wykonywana jest głównie:

  • lędźwiowego systemu korzeniowego
  • zmniejszenia napięcia mięśniowego w stopach lub podudziach
  • zaburzenia odczuwania w nogach

Microdiscektomia jak prezentuje się rehabilitacja?
W momencie pierwszych 3 tygodni powinno się udać się do fizjoterapeuty. Te pierwsze tygodnie są najistotniejsze. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest tu seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i zminimalizuje ból. W czasie fizjoterapii po microdiscektomia zalecane są także elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy rozmaitego rodzaju treningi połączone z utrzymaniem prawidłowej postawy lub chodzenia. Zalecane są również mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, ćwiczenia bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko, ze po pewnym okresie dyskomfort może powrócić. Jednak według opinii dotyczy to około 10% wszystkich chorych. Dzieje się to kiedy twój dysk może ponownie spaść do kanału kręgowego. W czasie operacji nie wszystkie części dysku mogły zostać usunięte.


Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 a powikłania.
Jak każdy zabieg niesie ze sobą powikłania, które potrafią wystąpić w momencie operacji. Utrata krwi, reakcja alergiczna na znieczulenie cz takie, które są bezpośrednio połączone z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne w czasie zabiegu bądź po nim.