Rehabilitacja po udarze kiedy jest ją idealnie zacząć?

Rehabilitacja po udarze jest bardzo istotną kwestią, żeby jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stanie pacjent wróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem śmierci po raku i dolegliwościach układu krążenia. Rozumiemy jak wiele osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być rozpoczęta możliwe jak najszybciej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które ograniczają dopływ krwi i utrudniają istotne funkcje życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do czynności przed chorobą. W zależności co zostało uszkodzone, doktor zaleca serie ćwiczeń. Mogą one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Chory zwyczajnie przestaje być panią samodzielną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być zastosowana jak najszybciej, kiedy stan pacjenta na to pozwoli. Rehabilitacja po udarze możemy poznać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – krok pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym terminie pacjent przebywa w szpitalu. Czas jej trwania bywa różny, zwykle jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – krok kolejny to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do sprawności przed udarem. Trwa on szczególnie różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej bo choćby do kilkunastu lat. Polega na terapii w czynnościach wykonywanych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze rezultaty:

  • skala i lokalizacji zniszczenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i fizjoterapia,
  • współpraca ze strony przyjaciół.

Idealną formą jest rehabilitacja po udarze w domu. Wiadomo, że najefektywniejszą pomoc otrzyma on w specjalnych ośrodkach, ale z różnorodnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie zezwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w domu winniśmy przygotować środowisko i pożądany sprzęt, tak żeby pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Szczególnie cenne jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności wykonywania podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy mycie. Ważnym elementem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia niezależności. Jeżeli pacjent wymaga koniecznej pomocy możemy także zatrudnić rehabilitanta który co parę dni będzie robił ćwiczenia. Istotne jest, aby praktyka była jego codziennością Indywidualne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie robić przed udarem.

Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną sprawność, natomiast jeżeli fizjoterapia u nas była niezwykle przydatna ten procent na 100% byłby ogromniejszy. Stąd tak znaczące jest żeby rehabilitacja po udarze była przystępna dla wszystkich na znacznym poziomie.